Podzemno ogledalo
Izvori i bunari predstavljaju prozor u svijet podzemlja, a njihova bioraznolikost govori nam o čistoći podzemnih voda. U siječnju smo tjedan dana proveli u toplom Dubrovniku, posjetili izvore i bunare u širem gradskom području te prikupili uzorke faune. Kako bi Dubrovčanima predstavili prekrasan svijet špilja i jama njihovog zavičaja, održali smo predavanje u Dubrovačkim knjižnicama i radionicu za učenike Osnovne škole Ivan Gundulić u Dubrovniku.
Terensko istraživanje održalo se kao dio aktivnosti projekta “Podzemno ogledalo – podzemne vode turističkog bisera Jadrana”, koji je sufinanciran u okviru Javnog poziva za sufinanciranje projekata udruga u području zaštite okoliša i prirode od interesa za Grad Dubrovnik za 2022.
- Izvorište Slavljen (Vrelo) – izvor srednjovjekovnog vodovoda Dubrovnika (foto: D. Kermek)
- Izvor Žljebovoda koji se koristi od vremena Ilira (foto: L. Okićki)
- Mjerenje fizikalno-kemijskih parametara vode u izvoru Palata (foto: N. Kuharić)
- Kada ne nosiš čizme onda se kupaš (foto: L. Okićki)
- Puč Staro Brezumilo – Nakon kiša ljudi su u prošlosti u potrazi za vodom kopali na mjestima gdje je zemlja bila dulje vlažna. Kada bi pronašli podzemnu vodu, puč bi obzidali i natkrili. (foto: L. Okićki)
- Tko sve živi u izvoru Tundrača? (foto: L. Okićki)
- Izvor Bistra u Zatonu Malom. Radi više temperature vode od svih okolnih izvora, prilikom prvog posjeta je dobio nadimak “Topli izvor”. (foto: N. Kuharić)
- Predavanje za školarce (foto: L. Okićki)
- Hvala Gradu Dubrovniku!