Skupine životinja
Pauci (Araneae)
Pauci, latinski Araneae, su najveći red unutar razreda paučnjaka, a spadaju u koljeno člankonožaca . Trenutno je u svijetu poznato oko 40 000 vrsta, a u Hrvatskoj oko 650 vrsta i podvrsta. Naseljavaju sve prostore na Zemlji osim otvorenog mora i zraka, pa su se tako prilagodili i na život u podzemlju.
Pauci žive oko godine dana i tijekom života se nekoliko puta presvlače, tj. odbacuju stari hitinski oklop i izgađuju novi. Ženka polaže jaja iz kojih se legu mladi pauci izgledom slični odraslima. Jedno od glavnih obilježja pauka su svakako predljive bradavice, tj. sposobnost prozvodnje paučine i pletenja mreža. Mreža im između ostalog služi kao životni prostor i za lovljenje plijena. Pauci koji žive na tlu love plijen iz trka ili skoka, a paučinom oblažu svoje podzemne nastambe. Pauci su grabežljivci, tj. love plijen (uglavnom druge beskralješnjake) i nalaze se na vrhu hranidbenih lanaca.
Na ulaznim djelovima speleloških objekata često nalazimo troglofilne i subtroglofilne pauke, npr. vrste roda Meta. Dublje u špiljama i jamama dolaze pauci bolje prilagođeni na podzemene uvijete. Oni grade svoje mreže u nišama na zidovima podzemnih kanala ili između kamenja na špiljskom tlu. Pauci koji ne pletu mreže (porodica Dysderidae) borave pod kamenjem ili po zidovima i sigovini.
Za podzemlje Hrvatske zabilježeno je oko 65 kavernikolnih svojti iz 11 porodica, a preko 50 % njih su endemi Republike Hrvatske. Najzastupljenija je porodica baladahinskih pauka, Linyphiidae, a rod Troglohyphantes broji najviše svojti, čak 22. Od ostalih značajne porodice su Dysderidae, Nesticidae, Leptonetidae i Agelenidae. Trenutno je iz špilja i jama u Hrvatskoj opisano 37 vrsta i podvrsta pauka, a daljnjim se istraživanjima pronalaze nove svojte za faunu Hrvatske kao i za znanost općenito. Od tih 37 vrsta i podvrsta 30 su troglobonti, a 30 endemi Republike Hrvatske i većinom su rasprostranjeni na relativno maloj površini.
Ugrožavanjem podzemnih staništa neizbježno se ugrožavaju i pauci, pogotovo svojte s malim arealom rasprostranjenja. U Crvenu knjigu podzemne faune Hrvatske uvršteno je 12 svojti podzemnih pauka.
Kontakt:
Martina Pavlek -
Roman Ozimec -